Zamek Joannitów w Łagowie

Wzgórze na przesmyku między jeziorami Łagowskim i Ciecz doskonale nadawało się na budowlę obronną, dlatego pierwsze warownie powstawały tam już w XIII wieku. Ich lokalizacja nie jest znana, mogło to być na miejscu obecnego zamku albo na położonej niedaleko Sokolej Górze.

Zamek Joannitów w Łagowie

Łagów z okolicznymi dobrami dostał się w ręce zakonu Joannitów w 1347 roku początkowo jako dzierżawa, a od 1350 roku własność. Joannici dość szybko zaczęli zagospodarowywanie przejętego majątku i budowę komturii opartej o Łagów i Sulęcin oraz ok. 20 wsi. Pierwsze budowle obronne zaczęły powstawać niezwłocznie, początkowo jako dwupiętrowy dom mieszkalny po zachodniej stronie i charakterystyczna wieża na dole na planie kwadratu, wyżej okrągła zbudowana po stronie wschodniej. Całość wkomponowana w mur na planie czworoboku.

Z czasem dobudowano zewnętrzny mur, który posłużył jako mur oporowy dla sztucznie usypanego wzgórza zamkowego oraz jako mur obronny. Większa rozbudowa zamku nastąpiła w XVI i XVII wieku, kiedy zbudowano basztę bramną i podwyższono wieżę oraz zbudowano budynek północny i południowy. W XVIII wieku zamek stał się rezydencją w stylu barokowym. Po kasacie zakonu w 1810 roku zamek przeszedł w prywatne ręce i ten stan trwał aż do końca II wojny światowej. Po wojnie zamek w Łagowie przejęło państwo, gospodarzyły w nim różne instytucje. Obecnie w zamku jest hotel i restauracja. Zamek nie jest udostępniony do zwiedzania, ale można wejść na wieżę z doskonałym widokiem na okolicę.

(Odwiedzin 58)