Poziom kreatyniny we krwi

Kreatynina stanowi produkt przemiany materii mięśni (głównie mięśni szkieletowych). Jej poziom we krwi odzwierciedla zdolności filtracyjne nerek. Poziom kreatyniny ponadto może być badany w dobowej zbiórce moczu (umożliwia to wyliczenie tzw. klirensu kreatyniny). Jednak w realiach polskich o wiele większe znaczenie ma badanie krwi.

Norma poziomu kreatyniny dla populacji polskiej (osób dorosłych) to 0,6- 1,3 mg/ dl.
Wyniki plasujące się powyżej tej normy wskazują na problemy z wydolnością nerek. Niższe wartości mogą występować po zażywaniu niektórych leków takich jak np. glikokortykosteroidy (leki działające przeciwzapalnie).

  Jakie suplementy diety mogą pomóc chorym na cukrzycę?

Podwyższony poziom kreatyniny jest powodem do niepokoju. Niewydolne nerki to często jedna z przyczyn zgonu. Brak możliwości filtracji krwi powoduje zatrzymywanie w organizmie zbędnych substancji, które powodują do jego powolnego zatruwania (więcej na ten temat – https://portaldlazdrowia.pl/kreatynina/).

Podwyższony wynik należy jednak zweryfikować, przy pomocy powtórnego badania. Choroby nerek takie jak przewlekła niewydolność nerek (aktualnie nazywana przewlekłą chorobą nerek) to stan postępujący, w którym kolejne poziomy kreatyniny (w różnych odstępach czasu) są coraz wyższe. W przypadku postaci ostrej tej choroby poziom kreatyniny w wyniku wprowadzenia prawidłowego leczenia po pewnym czasie normalizuje się.

(Odwiedzin 11)