Objawy rzęsistkowicy

Jeżeli kobieta odczuwa bardzo uporczywy świąd i pieczenie w pochwie i okolicy sromu oraz ma bardzo obfite upławy, to mogą być to objawy rzęsistkowicy.

Ból dokucza także przy dotyku skóry sromu, jest ona bolesna, obrzmiała często dochodzi do jej maceracji. Te zmiany mogą rozszerzyć się na całe krocze oraz wewnętrzna część ud. Mogą pojawić się bóle w okolicy krzyżowej oraz brzucha. Dodatkowo na błonie śluzowej pochwy występują charakterystyczne czerwone grudki plamki jako następstwo uszkodzenia jej ciągłości przez rzęsistka. W niektórych przypadkach dochodzi również do zakażenia cewki moczowej i pęcherza wywołując tym samym objawy ostrego stanu zapalnego z objawami pieczenia, bólu, świądu w cewce moczowej. Ujście cewki jest silnie obrzmiałe i zaczerwienione oraz występuje bolesne parcie na mocz. W czasie odczuwania takich silnych objawów trzeba koniecznie udać się do lekarza, aby uzyskać pomoc w postaci leków przeciw pasożytniczych. Oczywiście po odpowiednim zdiagnozowaniu choroby przez lekarza na podstawie pobranego wymazu do badań laboratoryjnych.

Nie wolno lekceważyć tych objawów rzęsistkowicy, bo nawet jak samoistnie ulegną złagodzeniu, to choroba przechodzi w stan przewlekły. Rzęsistkowica trwająca długo może doprowadzić do zmian degeneracyjnych części pochwowej szyjki macicy (można je wyleczyć).

Więcej – https://portaldlazdrowia.pl/rzesistkowica/

(Odwiedzin 48)