Choroby tarczycy choroby społeczne

Ze względu na swoją popularność choroby tarczycy zaliczane są do chorób społecznych takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze i astma oskrzelowa.

Tarczyca w organizmie człowieka stanowi narząd sterujący metabolizmem. Jej niedoczynność (a co za tym idzie brak hormonów tarczycy) powoduje spowolnienie procesów metabolicznych, co może być wykazane klinicznie jako przyrost masy ciała czy ogólne zmęczenie. Nadczynność to choroba zgoła inna (następuje w niej wzrost stężenia hormonów tarczycowych) – tutaj metabolizm „podkręca się” co daje spadek masy ciała (czasami krytyczny) oraz możliwość wystąpienia zaburzeń psychicznych.

Kontrola parametrów prawidłowego badania tarczycy jest więc bardzo ważna dla zachowania organizmu w równowadze metabolicznej. Jednym z najważniejszych badań jest oznaczanie poziomu TSH (tyreotropiny) wytwarzanego przez przysadkę mózgową (która steruje pracą tarczycy). Wzrost poziomu (norma to przedział 0,4- 4,0 mIU/ l) świadczyć może o niedoczynności pierwotnej (kiedy przyczyna leży w samym miąższu tarczycy), a jego spadek o nadczynności pierwotnej (przyczyna również związana jest z tarczycą). Jest to badanie, które raz w roku można wykonać bezpłatnie, dlatego warto z tej możliwości skorzystać. Badanie TSH powinno się wykonywać dla sprawdzenia skutków leczenia hormonami tarczycy, w badaniu niepłodności u kobiet, jeśli zachodzi obawa o nieprawidłowa pracę tarczycy lub w przypadku występowania pewnych objawów chorobowych – https://portaldlazdrowia.pl/tsh-wyniki-badania-norma/ .

(Odwiedzin 33)